Opowieść o tym jak to jeden konkretny stan faktyczny przyniósł różne jego interpretacje…
W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Wami wydarzeniem, które przysporzyło naszemu Klientowi jak i 8Tax niesamowitej radości 
Otóż dnia 12 lipca 2017 r. w sprawie o sygn. I SA/Po 142/17 przed WSA w Poznaniu odbyła się rozprawa, której finał zakończył się sukcesem naszego Klienta i radością 8Tax. I choć to nie nasza pierwsza wygrana sprawa sądowa, to jednak wychodząc z rozprawy miałam poczucie wyjątkowego zadowolenia nie tylko z sukcesu Klienta, ale przede wszystkim z faktu usłyszenia doskonałego, merytorycznego rozstrzygnięcia – uzasadnienia ustnego przedstawionego przez WSA w Poznaniu.
Sprawa dotyczyła „wyjątkowo” spornego zagadnienia, tj. istnienia przychodu z nieodpłatnego świadczenia w sytuacji, gdy dany podmiot uzyskuje poręczenie, w zamian za które zobowiązuje się do udzielenia poręczenia w przyszłości.
Historia sprawy sięga 2016 r., kiedy to 8Tax brała udział w wystąpieniu z zapytaniem o udzielenie interpretacji indywidualnej w sprawie istnienia przychodu z nieodpłatnego świadczenia w sytuacji, gdy spółka/podatnik podatku dochodowego od osób prawnych otrzymując poręczenie od innego powiązanego z sobą podmiotu/podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, zobowiązuje się do udzielenia poręczenia w przyszłości. Spółki te łączy stosunek prawny obejmujący umowne zobowiązanie się do wzajemnych świadczeń, tj. jedna ze spółek udziela poręczenia, zaś druga ze spółek (otrzymująca poręczenie) zobowiązuje się do udzielenia poręczenia w przyszłości. W tak zaprezentowanym stanie faktycznym podatnik zajął stanowisko, że dokonywanie wzajemnych świadczeń pomiędzy spółkami w ramach wspólnej polityki poręczeń jest neutralne podatkowo, w tym sensie, że na moment zawarcia umowy dotyczącej wzajemnych świadczeń nie dochodzi do powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia. Ponieważ spółek w grupie kapitałowej występujących o wydanie interpretacji indywidualnej było około 10, to też czekaliśmy na uzyskanie interpretacji indywidualnych w tych dziesięciu sprawach.
Część organów podatkowych wydających interpretacje indywidualne zgodziła się ze stanowiskiem podatnika w powyższym stanie faktycznym i wydała korzystne rozstrzygnięcia. Niestety jednak część organów podatkowych się nie zgodziła i uznała, że dochodzi do powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia, ponieważ wzajemne świadczenia nie są takie same, a tym samym nie występuje ekwiwalentność tych świadczeń. Zgodnie stanowiskiem tych organów, przychód z nieodpłatnego świadczenia nie powstałby, wyłącznie w sytuacji, gdyby wzajemne świadczenia były takie same.
Powstała zatem sytuacja, w której w identycznym stanie faktycznym, dotyczącym spółek należących do jednej grupy kapitałowej, pojawiły się różne rozstrzygnięcia organów podatkowych. U około pięciu podmiotów w związku z przedstawionym stanem faktycznym rzekomo ma powstawać przychód z nieodpłatnego świadczenia, a u innych podmiotów (pozostałych pięciu) w tym samym stanie faktycznym, przychód nie powstaje.
8Tax w imieniu podatników, którzy otrzymali niekorzystne interpretacje indywidualne złożyła skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych.
Finał spraw na ten moment jest następujący:
- WSA w Opolu – 2 sprawy wygrane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i złożone skargi kasacyjne przez 8Tax (sygn. I SA/Op 499/16, I SA/Op 500/16, I SA/Op 501/16, I SA/Op 502/16, wyroki nieprawomocne);
- WSA we Wrocławiu – wygrana 8Tax i złożona skarga kasacyjna przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. I SA/Wr 1603/16, I SA/Wr 1604/16, wyrok nieprawomocny);
- WSA w Poznaniu – wygrana 8Tax! (sygn. I SA/Po 142/17, wyrok nieprawomocny).
Nie chcąc się skupiać na trudnej sytuacji, w której znalazły się spółki z grupy kapitałowej, bowiem jedne otrzymały w swoich sprawach interpretacje indywidualne korzystne, inne zaś interpretacje niekorzystne, które to na domiar wszystkiego są różnie rozstrzygane przez sądy administracyjne, to przedstawiam poniżej argumenty 8Tax, które zostały uwzględnione przez WSA w Poznaniu oraz WSA we Wrocławiu.
- O uznaniu poręczenia za nieodpłatne świadczenie, na gruncie ustawy CIT, można mówić, jeżeli:
- jedna ze stron otrzymuje materialną korzyść w związku z poręczeniem której wartość można wycenić,
- udzielenie poręczenia nie pociąga za sobą żadnych kosztów bądź świadczenia wzajemnego ze strony podmiotu je otrzymującego,
- udzielenie poręczenia jest związane z wolą podmiotu, co oznacza, że jest on gotowy udzielić poręczenia bez wynagrodzenia.
- W przedmiotowej sprawie:
- jedna ze stron otrzymuje materialną korzyść w związku z poręczeniem, ale jednocześnie ta strona, która otrzymuje poręczenie, w zamian zobowiązuje się do świadczenia wzajemnego, tj. udzielenia poręczenia na każde żądanie drugiej strony,
- otrzymanie poręczenia pociąga za sobą świadczenie wzajemne ze strony podmiotu otrzymującego poręczenie, tj. zobowiązanie się do udzielenia poręczenia na każde żądanie,
- podmiot udzielający poręczenia nie jest gotowy do jego udzielenia bez wynagrodzenia, bowiem udziela poręczenia za wynagrodzeniem stanowiącym zobowiązanie do udzielenia poręczenia na każde żądanie podmiotu udzielającego poręczenia.
W ocenie WSA w Poznaniu w analizowanej sprawie nie może być mowy o powstaniu nieodpłatnego świadczenia. W przypadku nieodpłatnego świadczenia mamy do czynienia z sytuacją, gdy uzyskanie pewnego świadczenia nie pociąga za sobą żadnych kosztów bądź świadczenia wzajemnego od strony, która takie świadczenie otrzymuje. Zatem, jeżeli jest świadczenie i nie ma żadnej odpowiedzi ze strony podmiotu, który takie świadczenie otrzymuje, wówczas można mówić o nieodpłatnym świadczeniu. Samo zobowiązanie się do poręczenia, niezależnie od tego czy to zobowiązanie będzie się wiązało z udzieleniem konkretnego poręczenia w konkretnej wysokości na rzecz konkretnego podmiotu – stanowi ewidentnie koszt, stąd nie można mówić o przysporzeniu po stronie podmiotu otrzymującego poręczenie stanowiącym nieodpłatne świadczenie stanowiące przychód w rozumieniu ustawy CIT.
Pomimo korzystnego rozstrzygnięcia przed WSA w Poznaniu, dalsza batalia o udowodnienie, że nie występuje przychód z nieodpłatnego świadczenia czeka nas przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, Chyba, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po rozstrzygnięciu dokonanym przez WSA w Poznaniu wycofa się ze swojego stanowiska wyrażonego w części interpretacji indywidualnych załatwionych na niekorzyść podatnika. Dodam na marginesie, że do dnia dzisiejszego nie zostały zmienione interpretacje indywidualne załatwione korzystnie dla podatników.
W kontekście powyższej historii, zaczęłam się zastanawiać nad odpowiedzią na pytanie, czy gdyby hipotetycznie podatnik znalazł się w opisanej sytuacji i nie wykazał przychodu z nieodpłatnego świadczenia czym zaniżyłby rzekomo należny podatek dochodowy od osób prawnych, to osoba odpowiedzialna ponosiłaby odpowiedzialność karną – skarbową? Aby tak było, musi być wina sprawcy. Czy można zarzucić winę w sytuacji, gdy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jak i sądy administracyjne nie dają podatnikom jednoznacznej odpowiedzi? Skąd zatem podatnik ma wiedzieć gdzie jego wina?
Na sam koniec optymistycznie przypominam wszystkim o art. 2a ustawy Ordynacja podatkowa zgodnie z którym „Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”.
