Cykl Kontrola Podatkowa – Wprowadzenie

Kontrola podatkowa – te dwa słowa wzbudzają w nas niepokój, bez względu na nasze przekonanie co do prawidłowości rozliczeń z fiskusem.

Nawet, gdy nie brakuje nam pewności, co do tego, że podatki, które zapłaciliśmy są w odpowiedniej wysokości, to jednak obawy nas nie opuszczają. Dlaczego tak się dzieje? Lęk i strach jest często wynikiem niepewności i niewiedzy. Niepewności co do tego, jak kontrolujący mogą się zachowywać i na co możemy im pozwolić i niewiedzy co do naszych praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa, jak i praw i obowiązków kontrolujących. Z kolei ta niepewność i brak wiedzy podatnika jest często wykorzystywana przez kontrolujących, bo przecież gdy ktoś nie wie, to można mu wmówić coś, co nie jest do końca prawidłowe. Nie chodzi przy tym o to, że kontrolujący z premedytacją wprowadzają podatników w błąd (choć niestety i z takimi sytuacjami spotkałam się w praktyce), tylko najczęściej o to, że kontrolujący też do końca nie wiedzą … Niestety. Z kolei podatnik nie posiadający odpowiedniej wiedzy nie potrafi się bronić albo raczej boi się przeciwstawić w obawie, że jego sytuacja jeszcze się pogorszy.

Ten cykl wpisów jest poświęcony wyłącznie edukacji. Ich celem jest szerzenie wiedzy na temat praw i obowiązków podatników, jak i praw i obowiązków kontrolujących.

W tej części będę odpowiadała na pytania, które najczęściej pojawiają się w związku z prowadzoną u podatnika kontrolą urzędu skarbowego, czy też urzędu kontroli skarbowej. Pytania i odpowiedzi będą posegregowane w bloki tematyczne związane z różnymi etapami kontroli, a także z różnym rodzajem prowadzonych kontroli. Musimy bowiem wiedzieć, że inne przepisy są stosowane, gdy na kontrolę przychodzi do nas urząd skarbowy a inne, gdy kontrolującymi są pracownicy urzędu kontroli skarbowej.

Mam nadzieję, że wpisy, które będą się pojawiały, stopniowo pozwolą na poszerzenie wiedzy podatników i tym samym na polepszenie pozycji podatnika podczas kontroli. Bo ten kto wie i jest pewny swojej wiedzy, ten po prostu wygrywa.


Beata Hudziak